Реклама азартних ігор: заборонити не можна дозволити
Реклама азартних ігор: заборонити не можна дозволити

Курорт «Буковель»: близько двох мільйонів туристів щосезону. Величезний простір для маркетингу та реклами. Саме тут, на найвиднішій точці, редакція Gaming Capital помічає бігборди зі знайомими брендами – легальними українськими організаторами азартних ігор. Але як таке можливо? Чи правда, що одним можна рекламуватися в Україні, а іншим – ні? Які лазівки знаходять організатори азартних ігор, аби нагадати про себе? Чи покарали когось за незаконну рекламу? І чи варто взагалі рекламуватися азартним іграм?

ЦЕ ВЗАГАЛІ ЗАКОННО?

Вся справа – у термінології. Реклама – рекламою. Спонсорство – спонсорством. Одна примітка маленьким шрифтом – і вся суть кардинально змінюється із юридичної точки зору. Чому? Бо у реклами азартних ігор є сувора регуляція. Приміром, на телебаченні та радіо вона дозволена лише з 23-ої години ночі до 6-ої ранку. Забороняється реклама азартних ігор у всіх виданнях та друкованих ЗМІ, окрім спеціалізованих видань, а також не можна рекламуватися на транспорті та бігбордах і інших засобах зовнішньої реклами – на будівлях або над дорогами. Крім того, на рекламі азартних ігор обов’язково має бути примітка, що участь у азартних іграх викликає залежність. Такий напис має займати не менше 15% площі реклами: він виглядає, як попередження на пачці цигарок.

Ще минулого року українці з подивом помітили рекламу легального столичного казино Shangri La. У аеропорту «Бориспіль» під рулетку розфарбували стрічку видачі багажу. Втім порушень у такій рекламі немає: вона внутрішня, а не зовнішня. І містить необхідну примітку про викликання залежності від гри.

Але все це стосується саме РЕКЛАМИ. Якщо ми говоримо про спонсорство – то все різко змінюється. Закон каже: спонсорство – це добровільна підтримка будь-якої діяльності з метою популяризації свого імені та знака для товарів та послуг. У контексті азартних ігор забороняється лише спонсорство теле, радіопередач та концертів для людей, яким не виповнився 21 рік. Все інше – дозволене. Як спонсор, бренд не може розповідати про гру чи запрошувати до гри. Але популяризовувати власне ім’я – без проблем.

ДЖЕНТЛЬМЕНСЬКІ УГОДИ

Та окрім закону України на ринку азартних ігор існують і «джентльменські домовленості». Так називають Меморандум про рекламу від профільної асоціації UGC (Ukrainian Gambling Council), який підписали 11 легальних організаторів азартних ігор. Тут все набагато суворіше. Для спонсорства є власні правила. Приміром, Меморандум дозволяє організаторам азартних ігор виступати спонсорами трансляцій спортивних заходів, теле, радіопередач та концертів для людей, старших за 21 рік, а також дозволяють у тому числі, але не виключно розміщуватися на зовнішніх поверхнях будинків та бігбордах. Анонси власних програм телеканалів із інформацією про спонсора не вважаються рекламою, тобто їх можна показувати у будь-який час, а спонсорство спортивних заходів допускається незалежно від віку аудиторії передачі. Також підписанти мають саморегульовувати зміст спонсорських матеріалів: не можна зображувати процес гри, фішки чи гроші, гральні автомати, карти, рулетки, коефіцієнти та прогнози, не можна висвітлювати рекламні акції спонсора чи вказувати посилання на сайт або QR-коди, а сам бренд має займати не більше 40% площі реклами.

Цей Меморандум не має юридичної сили, втім саме завдяки ньому підписанти показують, що готові співпрацювати один з одним і усвідомлювати соціальну відповідальність. Про це не раз у інтерв’ю різним виданням зазначав голова UGC Антон Кучухідзе.

«Меморандум оцінюю добре, ми достатньо довго над ним працювали, близько двох місяців. Під словом «працювали» я маю на увазі знаходження балансу між інтересами всіх операторів та держави. Що стосується самого Меморандуму: чи дає він якісь пільги для тих, хто його підписав – абсолютно ні. Я вам скажу, що ті, хто його не підписав себе більш нахабно і вільно почувають на ринку. Ті, хто підписав – його дотримуються, а ті, хто не підписав – порушують і меморандум, і закон України, і рекламуються, як хочуть, не зважаючи на інший ринок. Тому для тих операторів, хто підписав – це свідомий вибір на користь дотримання законів нашої країни, безпеки гравців та принципів відповідальної гри», – поділився  директор Slots City Олег Конончук.

А от видавець профільного журналу «Азарт» Ігор Романюк вважає, що такий документ не має сенсу.

«Взагалі якісь джентльменські угоди мають бути без підписання. Бо вони джентльменські – людина працює на слові. Перші строки меморандуму починаються з того, що меморандум не несе юридичних наслідків. Навіщо ж було підписувати договір, якщо він не договір? Профанація. Жодне слово меморандуму не вартує навіть паперу, на якому він був підписаний. Це моя особиста думка, підкреслюю, а не думка члена UGC», – каже видавець журналу «Азарт» Ігор Романюк.

Але чи задоволені насправді Меморандумом самі підписанти? Один із інсайдерів Gaming Capital, наближений до легальних операторів каже: такий внутрішній документ порадував далеко не всіх.

«По-перше, меморандум виписаний в якійсь частині просто на користь ряду операторів. По-друге, це «добровільно-примусова» історія. Всіх змушують це робити. Сам меморандум звужує можливості, надані законом про рекламу. Тому, звісно, оператори незадоволені. Зараз в основному всі користуються, звичайно, спонсорством. Але тим не менш, навіть спонсорство під натиском регулятора познімали. У КРАІЛ насправді немає повноважень карати або штрафувати, якщо щось незаконно, хоча регулятор дуже хоче перетягнути на себе ці повноваження, бо це вплив на ринок», – розказав спікер.

ОДНИМ МОЖНА, А ІНШИМ – ЗАСЬ?

Повернемося до Буковелю. У самому серці курорту – величезний банер на стіні будинку. Бачимо бренд PIN-UP та підпис «Розважайся де завгодно». Нижче маленькими літерами приписка: спонсор настільної гри «Розважайся де завгодно» ТМ Pin-Up. Тобто, організатор азартних ігор спонсорує гру. Втім не азартну, а настільну. Настільна гра «Розважайся де завгодно» дійсно існує, її можна замовити в інтернеті. Щоправда, вартість на сайті не вказана, лише форма зворотнього зв’язку. Але за законом – це справді спонсорство. А організатор азартних ігор PIN–UP.UA – член асоціації UGC та один із підписантів Меморандуму про рекламу.

Ми звернулися за інтерв’ю до СЕО компанії PIN-UP.UA – Тараса Шурубора. Аби дізнатися, чи не порушує таке спонсорство Меморандум про рекламу? Публікуємо повний текст інтерв’ю.

«Gaming Capital: Ви підписали меморандум про рекламу, як член асоціації UGC. Як ви в цілому можете оцінити меморандум, чи працює він? Чи не виглядає він так, що одним можна рекламуватися, а іншим не можна?

Тарас Шурубор: Згідно Закону України про рекламу прописані всі норми і можливості, які дозволяють пряму рекламу у сфері азарту. Якщо говорити об’єктивно, то пряма реклама азартних ігор фактично заборонена. Але Україна була б не Україною, якби не мала «лазівок», які дозволяють знаходити абсолютно законні механізми отримувати бажане. Основна мета меморандуму – це не дозволити рекламу азарту в повному обсязі. Основа мета – це урегулювати її кількість. Закон не забороняє спонсорство для просування торгівельних марок та знаків (бренду) і щоб це не перетворилося на «гонитву», хто займе більше рекламних площ і був підписаний меморандум. Фактично – це джентльменська угода (нагадаю, що меморандум не несе жодних юридичних наслідків) між легальними гравцями ринку «про ліміти та форми подачі». У всіх доступ до ринку реклами і просування брендів – однаковий. Через доволі довгий час з моменту підписання можна сказати однозначно: ринок легальних гравців в сфері азарту вміє домовлятися і виконувати свої зобов’язання в рамках підписаного документу. Меморандум працює!

Gaming Capital: Як ви вважаєте, чи підходять бізнесу такі умови «реклами» азартних ігор, які існують зараз? Чи потрібно їх переглядати і щось змінювати?

Тарас Шурубор: Вважаю необхідним не просто використовувати коректний поняттєвий апарат, але і говорити реально, як це працює. Ми не рекламуємо азартні ігри (крім випадків, коли це дозволено згідно Закону України про рекламу). А ті прояви на зовнішніх носіях – це спонсорство і просування у тому числі бренда. Просування чітко регламентоване і лімітоване в плані подачі, наповнення та сенсів. Вважаю, що все урегульовано в даному контексті достатньо. Ринок зараз потребує прийняття у цілому законопроекту 2713-д (правки у Податковий кодекс України) – ось що реально турбує ринок зараз. А займатися перегляданнями рекламної діяльності можна буде, коли всі інші «гарячі питання» будуть вирішені.

Gaming Capital: На курорті Буковель ми зустрічаємо багато зовнішньої реклами PIN–UP.UA. Вона підпадає під спонсорство? Чи не порушує вона меморандум?

Тарас Шурубор: Відповім більш широко – усі рекламні і спонсорські прояви компанії PIN-UP.UA відповідають законодавству України. Також ми слідуємо підписаному меморандуму. Рекламні оператори також працюють у відповідності до законодавства України і вони його також не можуть порушувати по причині не меншої відповідальності».

Втім, минулого року дискусія розвернулася навколо бігбордів іншого легального оператора азартних ігор – Slotoking. Він теж позиціонував себе, як спонсора. Не гри, а радіопередачі. Але компанії Slotoking серед підписантів Меморандуму про рекламу від UGC – немає. Бігборди із брендом організатора – спонсора радіопередачі – тоді все ж таки зняли. Невже побачили незаконність?

ХТО ВІДПОВІДАЛЬНИЙ?

Повноваження зняти незаконну рекламу азартних ігор і оштрафувати оператора має лише Держпродспоживслужба. Начальник головного управління Держпродспоживслужби у місті Києві Олег Рубан розказав: щотижня організація проводить власний моніторинг реклами, а також приймає звернення від громадян.

«Gaming Capital: Як часто ви виявляєте незаконну рекламу азартних ігор?

Олег Рубан: Реклама азартних ігор підпадає під обмеження, але штрафних санкцій не було виявлено i вимоги не складались.

Gaming Capital: Жодного разу не складали ще?

Олег Рубан: Ні. Якщо у вас є дані про незаконність реклами – звертайтесь і ми будемо прибирати.

Gaming Capital: Тобто я можу, як пересічний громадянин просто зателефонувати?

Олег Рубан: Набрати, за адресою такою-то стоїть бігборд, реклама така-то. Не відповідає чинному законодавству. Ми виїжджаємо, фотографуємо і якщо це бігборди – направляємо заявку до Київреклами щодо демонтажа».

Отакої. Жодної незаконної реклами Держпродспоживслужба досі не виявила. Але кілька бігбордів Slotoking у столиці все одно демонтували. То що це: тиск та вибіркове право, пільги для підписантів меморандуму, чи збіг обставин?

Як повідомляла ГО «Ікар», оператор Slotoking демонтував бігборди просто через завершення термінів рекламної кампанії. Тобто, «перемоги» джентльменських домовленостей все ж не відбулося.

А БІЗНЕСУ ЯК?

Бігборди з рекламою азартних ігор, хоч і законною, цілком зрозуміло можуть викликати обурення людей. Деякі українці навіть не чули, що гральний бізнес вже давно легалізований – тому і обурюються рекламі начебто «нелегальної» розваги. Саме це і заважає легальному азарту розвиватися і конкурувати із нелегалами – каже директор Slots City Олег Конончук.

«Нам не вистачає зовнішньої реклами. Я думаю, якщо ви зробите невеличкий експеримент і зупините в районі Києва, де відкрилося легальне казино чи гральний зал людей і запитаєте, чи знають вони про те, що тут відкрився легальний зал? Сім із десяти людей скажуть, що не знають. Можна було б дозволити хоча б в радіусі ста метрів від закладу вішати зовнішню рекламу. Її було б небагато, але цей радіус показав би людям, які ходять поруч, що тут є місце, де можна приємно провести час. У нас такої можливості немає. Але працюємо з тим, з чим можемо», – каже Олег Конончук.

Видавець журналу «Азарт» Ігор Романюк, навпаки, вважає: реклама азартних ігор має бути суворо обмежена.

«Реклама не має бути направлена на незахищені верстви населення, дітей, юнацтво. Якщо вона існує, то слабкі розуми піддаються рекламі. У місті Лондоні я такої реклами не бачив, у Берліні, у Токіо також не бачив. Якщо говоримо про Лас-Вегас – це гральна зона. Це закрита територія для тих, хто приїхав, для гравців. А по інших містах США немає реклами грального бізнесу, бо коли вона зустрічається, то викликає шквал емоцій», – каже Ігор Романюк.

А от виконавчий директор профільної асоціації GC–UA Юлія Макарова впевнена: реклама азартних ігор має право на існування, втім має регулюватися виключно законними методами. І наводить іноземний приклад.

«У Великій Британії, наприклад, уряд зобов’язав кожного оператора з ліцензією виконувати основні вимоги до реклами. Їхнє законодавство не передбачає “добровільних начал”, що робить кожного учасника ринку рівним у розміщенні чи обмеженні реклами», – каже Юлія Макарова.

Врешті, як би там не було, редакція Gaming Capital впевнена: закон має бути одним для всіх, незалежно від того, чи подобаються прописані у ньому правила.

Джерело: https://www.gamingcapital.today/legislations/reklama-azartnyh-igor-zaboronyty-ne-mozhna-dozvolyty/